Zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce

Współczesne kobiety coraz bardziej zwracają uwagę na dbałość o urodę i młody wygląd. Chętnie korzystają z usług kosmetyczek, gabinetów manicure, ale także same poszukują nowoczesnych i bardzo skutecznych kosmetyków. Rynek kosmetyczny wychodzi naprzeciw potrzebom kobiet i stosuje bardzo nowoczesne składniki kremów i innych kosmetyków.


Kwas hialuronowy: czym jest?

Substancja ta powszechnie nazywana jest „eliksirem młodości”. Powodem takiej nazwy jest jego bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce i medycynie estetycznej. Stosowany jest także w medycynie w celu leczenia różnych chorób, np. chorób oczu, wątroby, reumatoidalnego zapalenia stawów. Kwas hialuronowy występuje naturalnie w ciele człowieka, a jego postać to sól sodowa. Substancja ta w największym stężeniu występuje w skórze, ciele szklistym oka oraz mazi stawowej, jest także składnikiem tkanki łącznej oraz płynów ustrojowych. Wspomaga także budowę ścianek naczyń krwionośnych. Najważniejszą funkcją kwasu hialuronowego jest wiązanie wody. Każdego dnia około 30 procent kwasu ulega rozpadowi, a jego miejsce zajmują nowo wyprodukowane cząsteczki. Wraz z upływem lat ilość kwasu stopniowo ulega zmniejszeniu. Przez zmniejszenie ilości kwasu hialuronowego degradacji ulegają tkanki, w których się znajduje. Coraz częstszym rozwiązaniem jest uzupełnianie jego niedoboru w postaci tabletek, kremów lub zastrzyków.

Funkcje kwasu hialuronowego w organizmie

Wraz z kolagenem jest bardzo ważnym składnikiem w naszym organizmie. Kwas hialuronowy odpowiada za prawidłowy poziom nawilżenia skóry. Jedna cząsteczka kwasu może związać aż 250 cząsteczek wody. W sytuacji spadku poziomu kwasu hialuronowego dochodzi do degeneracji włókien kolagenowych. Skóra zaczyna być wysuszona, wiotczeje i pojawia się więcej zmarszczek. Bardzo ważna funkcja kwasu hialuronowego przypada w oku, a dokładniej w ciałku szklistym. Odpowiada on za odpowiednią strukturę i funkcje ciałka szklistego, a także wspomaga tworzenie filmu łzowego. Natomiast w płynie stawowym odpowiada za sprężystość chrząstki stawowej. Umożliwia także lepko-sprężyste właściwości płynu stawowego oraz wpływa na prawidłowy ruch stawów. Jeśli pojawia się zwyrodnienie stawów, to stężenie hialuronianiu uległo zmniejszeniu.

Kwas hialuronowy w kosmetyce

Jest on popularnym składnikiem wielu kosmetyków do skóry, np. kremów, żeli, serum do twarzy. Zadaniem ich jest odwrócenie lub zatrzymanie procesów starzenia skóry. Współczesny rynek oferuje także doustne preparaty z dodatkiem kwasu hialuronowego, których zadaniem jest poprawa jakości skóry. Bardzo dobre efekty uzyskuje się dzięki wprowadzeniu kwasu do skóry właściwej, które stosuje się przy wypełnianiu zmarszczek. Kremy z dodatkiem kwasu hialuronowego mają za zadanie nawilżyć skórę, a także zredukować oznaki starzenia się, czyli zmarszczki. Kwas będzie działał jako zabezpieczenie przed podrażnieniami i poprawi ogólną kondycję skóry. Krem pod oczy pozwoli zredukować cienie pod oczami. Kwas hialuronowy dodaje się także do balsamów do ciała, kremów do rąk-będą one działały silnie nawilżająco. Coraz częściej kwas dodawany jest także do szamponu do włosów lub odżywek. Będzie on działał ochronnie i nawilżająco na przesuszone włosy.
Zabiegi wstrzykiwania kwasu hialuronowego
Wszelkie tego typu zabiegi wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Wstrzykuje się kwas za pomocą igły. Metodę stosuje się w celu redukcji zmarszczek, modelowania i podniesienia policzków, korekty kształtu ust lub rysów twarzy, poprawy nawilżenia skóry twarzy, szyi, dekoltu, dłoni. Jest to metoda nieinwazyjna, która nie wymaga procesu rekonwalescencji. Efekty widoczne są praktycznie od razu, a zmarszczki ulegają spłyceniu. Efekt zabiegu utrzymuje się nawet przez 18 miesięcy. Lekarz w zależności od oczekiwanych efektów dobiera odpowiedni rodzaj kwasu i jego gęstość. Przebieg zabiegu lekarz omawia podczas pierwszej wizyty.

Powiększanie piersi kwasem hialuronowym

Zabieg powiększania lub modelowania piersi to najczęściej wybierana przez kobiety usługa medycyny estetycznej. Poza wszczepieniem silikonowych implantów wybierane są także metody niechirurgicznego powiększenia piersi. Jednym z częściej wybieranych rozwiązań jest wypełnienie piersi preparatem na bazie kwasu hialuronowego. Jest to w pełni bezpieczna metoda stosowana w celu ujędrnienia i modelowania piersi. Metoda jest stosowana w celu ujędrnienia biustu po ciąży i laktacji oraz wahaniach wagi. Zabieg gwarantuje natychmiastowy i w pełni naturalny efekt poprawy wyglądu piersi. Efekty są subtelne i delikatne, aczkolwiek zauważalne. Największą zaletą metody jest brak blizn. Bezpośrednio po wykonaniu zabiegu kobieta wraca do codziennych aktywności. Ponadto kwas hialuronowy jest dobrze tolerowany przez organizm, ponieważ naturalnie w nim występuje. Obecność kwasu nie stanowi problemu podczas badań diagnostyki obrazowej ani samobadaniu piersi.

5/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.